Czas ADAPTACJI nowych członków naszej „zaczarowanej rodziny”.

Adaptacja w Punkcie to trudny czas, który dosięga przede wszystkim dziecko, ale także rodzica i opiekuna dziennego. Maluszki w tych pierwszych dniach września rozpoczynają nową przygodę swojego życia, a fakt, że to nie mama ani tata ocierają łzy z policzków wzbudza szok – to zupełnie normalne. Pierwsze dni bywają trudne, ale nie ma powodu do zmartwień – uśmiech, cierpliwość i budowanie bezpiecznej atmosfery wokół to nasza tajna broń 🙂

Poniżej znajdą Państwo kilka wskazówek ułatwiających adaptację dziecka w Punkcie opieki.

Pozytywne nastawienie rodzica i nieokazywanie swojego niepokoju dziecku pomoże zminimalizować lęk i napięcie dziecka w nowym miejscu !

  • Nie przeciągaj pożegnania z dzieckiem – pomóż dziecku rozebrać się, pocałuj je, przytul – przekazując jednocześnie malucha opiekunce.

 

  • Nie zabieraj dziecka do domu, kiedy płacze przy rozstaniu – jeśli rodzic zrobi to choć raz, dziecko będzie wiedziało, że łzami można wszystko wymusić.

 

  • Jeśli dziecko przy pożegnaniu płacze – postaraj się, żeby przez kilka dni odprowadzał je do Punktu opieki tata lub inna osoba, którą zna dziecko.

 

  • Staraj się określać w miarę dokładnie, kiedy przyjdziesz po dziecko – nie mów więc: ”przyjdę, kiedy skończę pracę”, ponieważ dziecko nie wie, o której godzinie rodzice kończą pracę. Lepiej powiedzieć: „odbiorę Cię gdy zjesz obiadek” itp. Jest to dla dziecka dobra miara czasu, gdyż wie, kiedy są posiłki. Najważniejsze jest to, by DOTRZYMYWAĆ SŁOWA!

 

  • Nie okazuj negatywnych emocji – nie płacz, nie wracaj pod drzwi, gdy słyszysz, że Twój maluch płacze. Takie zachowanie dziecka, które wkracza w nowe, ‚pozarodzinne’ środowisko jest zupełnie normalne! Kiedy jednak zobaczy, że rodzic czuje się niepewnie, pozostawiając je w Punkcie opieki, będzie miało wrażenie, że dzieje się coś złego – a to tylko spotęguje jego stres.

 

  • Każde dziecko uspokaja się w zasadzie od razu po zamknięciu drzwi od sali, ponieważ absorbują je nowi koledzy i koleżanki i … nowe zabawki. Uśmiechnięta i życzliwa opiekunka zawsze przytuli, weźmie na kolana i uspokoi, zajmując jego uwagę czymś miłym i pozytywnym.

 

  • Tłumacz dziecku, że reguły obowiązujące w Punkcie opieki są dobre – dzieci lubią i jednocześnie potrzebują żyć w świecie uporządkowanym i harmonijnym. Brak zasad i wymogów ze strony dorosłego sprawia, że maluch odczuwa chaos, a to powoduje brak poczucia stabilności i bezpieczeństwa w nowym miejscu.

 

  • Wszystkie wątpliwości lub pytania kieruj do opiekuna – to osoba, która spędza z dzieckiem większość dnia, więc to od niej uzyskasz najbardziej szczegółowe informacje.