DOGOTERAPIA – zajęcia edukacyjne „Mój Przyjaciel Pies”

Czym jest DOGOTERAPIA? To metoda wspomagająca rehabilitację i edukację zarówno dzieci, jak i dorosłych. Wykorzystuje ona pozytywne oddziaływanie psa na człowieka i przynosi poprawę we wszystkich obszarach jego funkcjonowania, czyli w sferze: psychicznej, fizycznej, intelektualnej, emocjonalnej i społecznej. W kontakcie z psem dziecko jest naturalne i szczere, przez co nie boi się okazywania uczuć i dzięki czemu rozwija umiejętność odczuwania i wyrażania emocji. Czworonogi bezwarunkowo akceptują dzieci i nie oceniają ich, a to bardzo ważne w budowaniu poczucia własnej wartości i pewności siebie.

Dziś w Punkcie opieki nad dziećmi do lat 3 „Zaczarowana kraina” niesamowity i pełen wrażeń dzień! Przybyli do nas nietypowi goście a mianowicie psiaki Atris i Goldi rasa Border Collie Sekcja Psów Edukacyjnych i Terapeutycznych Polskiego Klubu Kynologicznego wraz ze swoją opiekunką i mentorką p. Moniką Orlińską. Pierwszy etap naszej dogoterapii polegał na stopniowym zapoznaniu Dzieci z psami, ich zwyczajami, jedzeniem i nawykami. Maluchy mogły dokładnie obejrzeć czworonogi i je pogłaskać. Ten pierwszy etap zajęć służył budowaniu zaufania między psem a dzieckiem. Po ćwiczeniach oswajających Maluchy z czworonogami przyszła pora na ćwiczenia nieco bardziej zaawansowane – dzieci próbowały podać pieskowi rękę, przybić piątkę, przytulić się, przejść pod pieskiem i nad nim, podać pokarm na dłoni, podać wodę do picia oraz przejść z nim na smyczy. Czworonóg często ośmiela dzieci wycofane, nieśmiałe, a uspakaja i wycisza te nadmiernie pobudzone – i tak też było dzisiaj. Takie ćwiczenia uczą dzieci delikatności w obchodzeniu się z żywą istotą i odpowiedzialności za nią. Jest to też świetna okazja, by zwrócić uwagę na zasady bezpiecznego kontaktu z psem – dzieci dowiedziały się jak zachować się kiedy pies warczy na nas lub szczerzy zęby. Nasze Maluchy weszły w świetny kontakt z „ciocią Moniką” i bardzo aktywnie uczestniczyły w zajęciach – nie tylko w bliskim kontakcie z psem, ale też chętnie słuchały wierszyków o psiej tematyce, odpowiadały na wszystkie pytania i z ochotą na prośbę prowadzącej zajęcia udawały pieski, szczekały czy też pokazywały jak pies kopie w ziemi i chowa kostki 🙂

Głównym celem dzisiejszych zajęć była dobra zabawa i sprawienie radości Dzieciom. Z tego miejsca pragniemy serdecznie podziękować p. Monice za wizytę w „Zaczarowanej krainie”. To była dla nas wspaniała przygoda i na pewno na długo pozostanie w naszej pamięci!!!