DZIEŃ KREDKI – 22 Listopada

Kolorowe kredki w pudełeczku noszę.

Kolorowe kredki, bardzo lubią mnie!

Kolorowe kredki, kiedy je poproszę,

namalują wszystko to co chcę…!”

ŚWIĘTO KREDKI, które przypada 22 listopada w bardzo szczególny sposób łączy się z naszymi Maluchami z Punktu opieki nad dziećmi do lat 3 „Zaczarowana kraina”, którzy dzięki kredkom potrafią wyrażać swoje emocje, rozwijać fantazję i wyobraźnię a także kształtować sprawność małych paluszków. Realizację programu dzisiejszych zajęć rozpoczęto prezentacją dużego plakatu w roli głównej z kredką. Ciocia Iza i Natalia zapoznały dzieci z „Bajką o żółtej kredce” opowiadającej o chłopcu, który malował obrazek przedstawiający dom z czerwonym dachem, a z komina wydobywał się czarny dym. Obok stała buda, w której mieszkał brązowy pies. Mały Tomek używał wszystkich kredek prócz jednej – żółtej, a ona myślała, że Tomek jej nie lubi. Ku zdumieniu kredki Tomek na końcu postanowił jej użyć i namalować żółte słoneczko, żółte słoneczniki i małą, żółtą kaczuszkę 🙂 czytaniu bajki towarzyszył ‚teatrzyk sylwet’ czyli teatrzyk, w którym w trakcie czytania bajki pojawiają się poszczególni bohaterowie utworu.

Dzieci mogły dziś zobaczyć różne kolory, rodzaje kredek i wysłuchać cioci Natalii, która miała złote rady dla Maluchów – co wolno robić kredkami, a czego nie wolno. Starszaki miały za zadanie dopasować kolor kartki do koloru kredki i włożyć je do odpowiedniego kubeczka. Do zabawy użyliśmy również kolorowej chusty animacyjnej i balonów. Następnie Starszaki otrzymały kredkę do rączki i wspólnie z opiekunami dziennymi odśpiewały piosenkę „Kolorowe kredki”. Kropką nad i dzisiejszych zajęć była kolorowanie dzisiejszej bohaterki dnia 🙂 

Dziś kredka znajdowała się w centrum naszych zainteresowań. Działania Dzieci skierowane były przede wszystkim na zabawę i eksperymentowanie kolorami. Rysowanie uczy skupienia, rozwija koordynację ruchową i zdolności manualne – lista zalet jest bardzo długa, dlatego warto zadbać o zapewnienie dziecku narzędzi do tej pożytecznej zabawy.