Kwietniowy DZIEŃ LEŚNIKA I DRZEWIARZA

Dzień Leśnika i Drzewiarza to święto ruchome, a w tym roku przypadł 5 kwietnia. Z powodu wielu obowiązków zawodowych dopiero w ubiegły piątek leśniczemu p. Piotrowi Kujawie udało się znaleźć czas, by pokazać się Dzieciom w mundurze i opowiedzieć nieco o lesie, żyjących w nich zwierzętach i roślinach. Dzieci dowiedziały się jak trzeba zachować się w lesie i dlaczego my wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za przyrodę i piękno lasu. Pan Piotr zaprezentował Dzieciom małe i duże poroża leśnych mieszkańców oraz huby i gałązki drzew iglastych z szyszkami. Poznaliśmy również przyrządy do mierzenia drzew: taśmę mierniczą i tzw. klupę oraz sposób, w jaki ich się używa na przykładzie odważnych ochotników – Tereski i Olka. Maluchy były bardzo aktywne, odpowiadały na pytania i brały czynny udział w dialogu z leśniczym poszerzając swoją wiedzę na tematy leśno-ekologiczne. 

 Takie święto jak to, to świetna okazja nie tylko do zabawy, ale także do refleksji na temat znaczenia lasów w naszym życiu i niezauważanych na co dzień zawodów, których celem jest ochrona drzew i zwierząt. Lasy spełniają bardzo ważną rolę nie tylko w życiu człowieka, ale także w całym ekosystemie, bo nie tylko produkują tlen, filtrują powietrze, zapewniają byt wielu gatunkom roślin i zwierząt, ale są też wspaniałym miejscem na odpoczynek.

Z tego miejsca pragniemy serdecznie podziękować Nadleśnictwu Gostynin i panu Piotrowi Kujawie za ciekawe zajęcia, pomoce dydaktyczne, poświęcony nam czas i zaproszenie do pobliskiego Nadleśnictwa 🙂