Światowy Dzień Drzewa – 10 października 2018

„Święto drzew dziś obchodzimy,
Zdrowia, szczęścia im życzymy.
Niechaj rosną wzwyż do góry,
Niech sięgają aż pod chmury.
Nasze ukochane drzewa,
w waszych liściach ptaszek śpiewa,
wasza zieleń da powietrze
to dla ludzi jest najlepsze.
Sadźmy krzaki, sadźmy drzewa,
Żeby zawsze ptak mógł śpiewać,
By powietrze było czyste
Dbaj o zieleń oczywiście”

                                                                                                                                                             (autor: nieznany)

I kto powiedział, że jesień jest smutna i nudna? Drzewa nie bez kozery świętują właśnie w październiku – to taka pora roku, w której wzbudzają największą ekscytację, a już na pewno wśród najmłodszych. Kasztany, żołędzie, jarzębina, bukiety krzyczących kolorami liści – wszystko to przyciąga nie tylko żądne zdobyczy dzieci, ale i nas dorosłych. Światowy Dzień Drzewa sięga aż 1872 roku,  kiedy to w USA znawca i miłośnik przyrody Juliusz Morton, kierując się powiedzeniem, że „inne święta służą jedynie przypomnieniu, dzień drzewa wskazuje zaś na przyszłość” zapoczątkował obchody tego Dnia.

Podczas krótkiej „lekcji ekologii” Maluchy z Punktu opieki nad dziećmi do lat 3 „Zaczarowana kraina” dowiedziały się o tym, co możemy zrobić, by bardziej dbać o środowisko naturalne m.in. :

  • nie niszczyć drzew;
  • chronić zwierzęta i rośliny;
  • w lesie zachować ciszę i spokój;
  • oszczędzać wodę i papier;
  • segregować śmieci;
  • zbierać makulaturę;
  • nie zaśmiecać środowiska naturalnego.

Po części głównej obchodów ciocia Iza i Natalia z grupy „Safari” zaprosiły Dzieci do udekorowania drzewek kolorowymi listkami maczając paluszki w różnych kolorach farby – wyszły przepięknie!!! 

Święto Drzewa wpisuje się w działania edukacyjne, które kształtują odpowiedzialność w zakresie racjonalnego korzystania z zasobów naturalnych w celu zachowania ich dla przyszłych pokoleń. Przyczynia się również do zwiększenia świadomości w zakresie ochrony przyrody a także wpływa na kształtowanie postaw proekologicznych już od najmłodszych lat.

Jesteśmy na TAK dla takich działań!!!