Światowy Dzień Mycia Rąk – 15 października

„Czyste ręce”

Dziś od rana plusk w łazience,
To maluchy myją ręce.
Swe rękawki już podnoszą,
Srebrny kran o wodę proszą
Najpierw w wodzie opłukują,
Potem mydło rozmazują.
Znowu woda- istny cud!
Strzepujemy- puk, puk, puk!
Jeszcze tylko kran zakręcę
I już czyste moje ręce.
Do suszarki: szu, szu, szuch
I już gotów jest nasz zuch.

                                                                                                                                                              (autor: I. Salach)

Dnia 15 października na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Mycia Rąk. Do akcji włączyły się również dzieci  z Punktu opieki nad dziećmi do lat 3 „Zaczarowana kraina”, której celem jest uświadomienie i kreowanie nawyków mycia rąk u najmłodszych, a tym samym zapobieganie chorobom związanym z nieprzestrzeganiem prawidłowej higieny.

Podczas dzisiejszych zajęć edukacyjnych ciocia Ewelina opowiedziała o tym ważnym, codziennym nawyku. Dzieci dowiedziały się między innymi kiedy należy myć ręce, czym i w jaki sposób. Poznały także poszczególne etapy mycia rąk dzięki ilustracjom  i pokazowi. Następnie w łazience mogły zaprezentować jak poprawnie potrafią umyć ręce. 

Taki dzień  jak dziś jest dobrą okazją nie tylko do edukacji w kwestii mycia rąk, ale szerszego spojrzenia na temat higieny osobistej. Maluchy poznały artykuły służące nam do dbania o higienę m.in. różne rodzaje mydła – w płynie, w kostce, szampon, szczotkę do rąk, gąbkę do mycia ciała, pastę do zębów, szczoteczkę do zębów, ręcznik, grzebień i chusteczki higieniczne. Z dużym zaciekawieniem wysłuchały historii o Pluszowym Misiu, który poszedł na spacer i strasznie wybrudził się błotem. Co trzeba było zrobić po powrocie do domu? Oczywiście wykąpać się w wannie! Dzieci z ochotą pomogły Misiowi się umyć poznając przy tym części ciała, właściwą kolejność mycia się…ale i zabiegów higienicznych po kąpieli 🙂