Witamy w Zaczarowanej Krainie – Nowy Rok Szkolny 2018/2019!

 

   Bardzo się dziś radujemy, razem z Wami świętujemy,

dziś spotkanie wielkie mamy, serdecznie Was witamy.

Tu kolega, koleżanka  czekać  będą od samego ranka,

ciocie zawsze uściskają i miło Was powitają!

                                                                                                                                                                 (autor: nieznany)

Rozpoczął się nowy Rok Szkolny 2018/2019 a wraz z nim pragniemy SERDECZNIE POWITAĆ w naszych progach wszystkie Dzieci rozpoczynające przygodę z „Zaczarowaną krainą” jak i te, które kontynuują po wakacjach uczęszczanie do Punktu opieki nad dziećmi do lat 3.

Mamy świadomość, iż 3 pierwsze lata życia Dziecka mogą wpłynąć na jego przyszłe życie w społeczeństwie, dlatego staramy się, by zintegrować Dzieci ze sobą oraz z opiekunami dziennymi kładąc nacisk na troskę, empatię oraz budowanie więzi i zaufania między nami, a Dzieckiem i jego Rodzicami.  Zapewniamy, iż z naszej strony dołożymy wszelkich starań, by stworzyć Dzieciom namiastkę domu – zależy nam na ciepłej i rodzinnej atmosferze. Mamy nadzieję, iż pobyt w Punkcie przysporzy Państwu i Pociechom wiele radości i pozytywnych uczuć (pomimo tych trudnych pierwszych dni rozstania). Tego sobie i Państwu życzymy!

Poniżej znajdą Państwo kilka wskazówek ułatwiających adaptację dziecka w Punkcie opieki.

Pozytywne nastawienie rodzica i nieokazywanie swojego niepokoju dziecku –

pomoże zminimalizować lęk i napięcie dziecka w nowym miejscu !

 

  • Nie przeciągaj pożegnania z dzieckiem – pomóż dziecku rozebrać się, pocałuj je, przytul – przekazując jednocześnie maluch opiekunce.

 

  • Nie zabieraj dziecka do domu, kiedy płacze przy rozstaniu – jeśli rodzic zrobi to choć raz, dziecko będzie wiedziało, że łzami można wszystko wymusić.

 

  • Jeśli dziecko przy pożegnaniu płacze – postaraj się, żeby przez kilka dni odprowadzał je do punktu opieki tata lub inna osoba, którą zna dziecko.

 

  • Staraj się określać w miarę dokładnie, kiedy przyjdziesz po dziecko – nie mów więc: ”przyjdę, kiedy skończę pracę”, ponieważ dziecko nie wie, o której godzinie rodzice kończą pracę. Lepiej powiedzieć: „odbiorę Cię gdy zjesz obiadek” itp. Jest to dla dziecka dobra miara czasu, gdyż wie, kiedy są posiłki. Najważniejsze jest to, by DOTRZYMYWAĆ SŁOWA!

 

  • Nie okazuj negatywnych emocji – nie płacz, nie wracaj pod drzwi, gdy słyszysz, że Twój maluch płacze. Takie zachowanie dziecka, które wkracza w nowe, ‚pozarodzinne’ środowisko jest zupełnie normalne! Kiedy jednak zobaczy, że rodzic czuje się niepewnie, pozostawiając je w Punkcie opieki, będzie miało wrażenie, że dzieje się coś złego – a to tylko spotęguje jego stres.

 

  • Każde dziecko uspokaja się w zasadzie od razu po zamknięciu drzwi od sali, ponieważ absorbują je nowi koledzy i koleżanki i … nowe zabawki. Uśmiechnięta i życzliwa opiekunka zawsze przytuli, weźmie na kolana i uspokoi, zajmując jego uwagę czymś miłym i pozytywnym.

 

  • Tłumacz dziecku, że reguły obowiązujące w punkcie opieki są dobre – dzieci lubią i jednocześnie potrzebują żyć w świecie uporządkowanym i harmonijnym. Brak zasad i wymogów ze strony dorosłego sprawia, że maluch odczuwa chaos, a to powoduje brak poczucia stabilności i bezpieczeństwa w nowym miejscu.

 

  • Wszystkie wątpliwości lub pytania kieruj do opiekuna – to osoba, która spędza z dzieckiem większość dnia, więc to od niej uzyskasz najbardziej szczegółowe informacje.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *