Wycieczka do Komendy Straży Pożarnej w Gostyninie w ramach DNIA STRAŻAKA

Z okazji zbliżającego się Święta Strażaków i Straży Pożarnej, które przypada na dzień 4 maja dzieci z Punktu opieki nad dziećmi do lat 3 „Zaczarowana kraina” wybrały się na wycieczkę do Komendy Powiatowej Straży Pożarnej w Gostyninie, by poznać tajniki pracy Strażaka. Na „pierwszy ogień” dzieci udały się do sali edukacyjnej OGNIK – strefy multimedialnej, gdzie prowadzone są zajęcia z zakresu bezpieczeństwa przeciwpożarowego w celu kształtowania już od małego świadomości na temat zagrożeń zewnętrznych i umiejętności zachowania się w sytuacji wystąpienia zagrożenia pożaru. Maluchy miały możliwość założenia kasków i strojów strażackich, by dosłownie i w przenośni wejść w skórę prawdziwego Strażaka :-).

Dużą atrakcją było zaproszenie dzieci do specjalnego pomieszczenia, gdzie na własne oczy mogły zobaczyć symptomy pożaru – gorące od ognia drzwi, dym wydobywający się z piecyka i kuchni oraz sprzęt AGD z prawdziwego pożaru domu zrobiły na zwiedzających nie lada wrażenie. Kolejnym punktem wycieczki było zejście do garaży, skąd wyjechał na zewnętrzny parking wóz strażacki. Dzieci mogły dokładnie go obejrzeć i usiąść w jego kabinie. Zapoznały się ze sprzętem strażackim i próbowały nawet lać wodę z węży.  Z zaciekawieniem obejrzały też prezentację kompleksowego ubioru strażaka, przygotowującego się do wyjazdu na akcję gaszenia pożaru – krok po kroku począwszy od butów po maskę.

Dzisiejszy dzień na pewno pozostanie na długo w naszej pamięci. Strażakom serdecznie dziękujemy za miłe przyjęcie i poświęcony nam czas, czego wyrazem było skromne podziękowanie w formie ręcznie wykonanej kartki.